12345 (5 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...

opłata recyklingowa od 2016 r. zniesionaO tym że opłata recyklingowa zostanie zniesiona z dniem 1 stycznia 2016 roku wiadomo było od dawna i chodź ciężko w to uwierzyć to już niedługo stanie się faktem. Dostajemy mnóstwo pytań o to w jaki sposób Wydziały Komunikacji będą realizowały ustawę, jak nie płacić opłaty recyklingowej. Otóż wbrew powszechnej opinii nie wystarczy udać się do Wydziału Komunikacji po 1 stycznia 2016 roku aby nie płacić recyklingu ponieważ ustawa mówi jasno że za dzień wprowadzenia na terytorium kraju uznaje się:

 1. wydania pojazdu z magazynu lub przekazania innemu podmiotowi – w przypadku pojazdu wyprodukowanego na terytorium kraju;
 2. dopuszczenia pojazdu do obrotu na terytorium kraju – w przypadku importu;
 3. wystawienia faktury albo przywozu pojazdu na terytorium kraju – w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia;

Bardzo ważne jest to że jeżeli wprowadzenie na terytorium kraju mogło nastąpić w różnych terminach za dzień wprowadzeniu uważa się dzień najwcześniejszy a ciężar udowodnienia spoczywa na wprowadzającym pojazd. W praktyce oznacza to iż aby nie płacić recyklingu pojazd musi zostać kupiony nie wcześniej niż 1 stycznia 2016 roku – data na fakturze / umowie kupna sprzedaży. Jeżeli umowa (faktura) została zawarta jeszcze w 2015r. można oczywiście dowieść że pojazd został sprowadzony po 1 stycznia 2016 roku przedstawiając np fakturę za transport do Polski.

Opłata recyklingowa od 2016 roku zniesiona

Komentarze 2 thoughts on “Opłata recyklingowa od 2016 roku zniesiona

 • 24 grudnia 2015 z 08:35
  Permalink

  Co w sytuacji gdy Auto Komis sprowadzi samochód w 2015 roku a w 2016 go sprzeda. Faktura będzie wystawiona np w styczniu 2016 więc opłata recyklingowa nie powinna być wymagana.

 • 24 grudnia 2015 z 08:53
  Permalink

  Jeżeli akcyza od sprowadzonego przez Auto Komis pojazdu zostanie opłacona w 2015 roku sytuacja jest jasna – należy zapłacić opłatę recyklingową. Natomiast w przypadku gdy akcyza zostanie opłacona już w 2016 roku sytuacja jest o tyle skomplikowana że Wydziały Komunikacji najprawdopodobniej będą wymagały umowę bądź fakturę pomiędzy komisem a poprzednim właścicielem lub oświadczenia od nowego właściciela iż pojazd został sprowadzony w 2016 roku. W takiej sytuacji należy pamiętać że Wydział Komunikacji nie ma prawa żądać poprzedniej umowy. Opcja z oświadczeniem również jest niezasadna ponieważ skąd nowy właściciel pojazdu może wiedzieć kiedy komis sprowadził pojazd.
  Na Wydziały Komunikacji zostały nałożone obowiązki weryfikowania czy recykling należy zapłacić czy też nie ale ustawodawca nie napisał wyraźnie w jaki sposób mają to robić dlatego też Naczelnicy praktycznie wszystkich WK w rejonie zastanawiają się w jaki sposób tą sprawę załatwić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: