Cofanie licznika - Unia chce tego zakazaćWedług przepisów obowiązujących w Polsce korekcja wskazań liczników jest legalna o ile nowy właściciel zostanie o tym fakcie poinformowany. Nie poinformowanie nowego posiadacza pojazdu o cofnięciu licznika nosi znamiona przestępstwa z art. 286 § 1 kodeksu karnego za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu a więc osoba pokrzywdzona powinna złożyć zawiadomienie na policję. Mimo iż kara wydaje się być surowa nie brakuje osób które chcą w taki sposób zawyżyć cenę swojego pojazdu. Cofanie liczników jest na ogół bardzo łatwe do zrealizowania a zarazem bardzo trudne do wykrycia. Koszt takiej „operacji” w warsztacie samochodowym wynosi od 50 do 150 zł i zajmuje tylko chwilkę.
Jak sprawdzić czy licznik był cofnięty ?

Bardzo trudno jest sprawdzić i co najważniejsze udowodnić iż licznik został cofnięty jest jednak na to kilka sposobów:

  • sprawdzić historię pojazdu w internecie o czym pisaliśmy tutaj
  • kontrola wskazań licznika w warsztacie samochodowym w którym dokonuje się „korekcji liczników”
  • sprawdzić stan elementów wyposażenia takich jak nakładki na pedały, kierownica bądź mieszka ochronnego na skrzyni biegów czy nie wykazują oznak nadmiernego zużycia
  • na fakturach z przeprowadzonych napraw bardzo często widnieje stan licznika
  • poszukać pod maską kartki z informacją o wymianie oleju bądź paska rozrządu
Unia Europejska chce wprowadzić bezwzględny zakaz korygowania liczników a nowe przepisy maja obowiązywać najpóźniej w 2018 roku. Nowe przepisy mają zdelegalizować punkty w których dokonuje się korekt licznika.
Warto przypomnieć iż od początku 2014 roku w Polsce obowiązują przepisy które nakazują diagnostą spisywać przebieg samochodu podczas kontroli technicznej i wprowadzać te dane do bazy CEPIK. Pisaliśmy o tym w artykule jak sprawdzić historię pojazdu przez internet.
Czy nowe przepisy całkowicie zlikwidują proceder cofania liczników czas pokaże jednak nauczeni doświadczeniem doradzamy aby przy kupnie pojazdu kierować się zdrowym rozsądkiem i z dystansem spoglądać na stan licznika za to bardziej przyjrzeć się faktycznemu stanu pojazdu.
Zdjęcie: materiały prasowe BMW