Kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło stronę internetową dzięki której możemy sprawdzić historię samochodu osobowego online (przez internet) czyli bez wychodzenia z domu. Usługa jest dostępna za darmo.
Aby sprawdzić historię auta należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i tam wpisać podstawowe dane takie jak numer identyfikacyjny pojazdu VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numery rejestracyjne. Następnie należy przepisać kod z obrazka i kliknąć Sprawdź pojazd. Po wykonaniu tych czynności ukaże się nam raport o pojeździe.

Historia auta online

Jak sprawdzić historię samochodu

W raporcie znajdziemy te same informacje co w dowodzie rejestracyjnym jak np.
moc i pojemność silnika, rodzaj paliwa, liczba miejsc czy masę pojazdu. Jednak to nie wszystko ponieważ dowiemy się również czy pojazd ma ważne badanie techniczne i aktualną polisę OC. Platforma internetowa historiapojazdu.gov.pl umożliwia również zapoznanie się z statusem rejestracji tj czy jest zarejestrowany, wyrejestrowany lub co bardzo ważne czy samochód nie został skradziony !

Samochód na osi czasu

Jak sprawdzić historię samochodu przez internet
W zakładce Oś czasu można sprawdzić historię pojazdu od roku produkcji poprzez pierwszą rejestrację w Polsce, ilu pojazd ma bądź miał właścicieli, kiedy zostały wykonane badania techniczne itp.

Zanim kupisz samochód sprawdź jego historię przez internet

Przy zakupie używanego samochodu bardzo ważne jest aby sprawdzić czy nie został on skradziony jednak to nie wszystko. Równie pomocna może okazać się informacja czy auto było bądź jest zarejestrowane na osobę fizyczną czy na firmę. Wiedza czy pojazd jest lub był firmowy bądź używany do przewozu osób tzw TAXI może okazać się bardzo pomocna przy wyborze używanego wymarzonego auta.

Dużym minusem tej platformy jest fakt że sprawdzimy tylko samochody zarejestrowane w Polsce jednak mino to warto przyjrzeć się historii samochodu tym bardziej że to nic nie kosztuje.

Autobusem bezpieczniej

Możliwość sprawdzenia historii pojazdu to nie jedyna nowość od MSW. Uruchomiona została również inna strona internetowa tj. www.bezpiecznyautobus.gov.pl która umożliwia sprawdzenie autobusów.