Kontynuujemy serię poradników z serii „Jak zarejestrować samochód (pojazd) z …”. Tym razem przedstawimy Państwu procedurę rejestracji pojazdu sprowadzonego z Austrii. Językiem urzędowym w tym kraju jest język niemiecki także tak jak w przypadku samochodów sprowadzonych z Niemiec wszystkie dokumenty będą sporządzone w języku niemieckim. Austria od 1995 roku jest członkiem Unii Europejskiej także procedura rejestracji pojazdu jest uproszczona. Poniżej przedstawiamy listę dokumentów i spraw jakie należy załatwić a w dalszej części szerzej omówimy sobie poszczególne etapy.

Spis treści:

 1. Austriacki dowód rejestracyjny Tiel I i Tiel II (część 1 i część 2)
 2. Austriacki dowód rejestracyjny Tiel I i Tiel II (część 1 i część 2) – tłumaczenie rubryk
 3. Austriacka umowa kupna sprzedaży bądź faktura (rachunek)
 4. potwierdzenie zapłacenia akcyzy bądź braku obowiązku zapłaty akcyzy
 5. tłumaczenia przysięgłe z języka niemieckiego
 6. badanie techniczne wykonane w Polsce
 7. rejestracja samochodu sprowadzonego z Austrii

1. Austriacki dowód rejestracyjny Tiel I i Tiel II (część 1 i część 2) wzór

Do  rejestracji samochodu czy też innego pojazdu sprowadzonego z Austi będziemy potrzebowali oczywiście dowód rejestracyjny. Występuje on zawsze w dwóch częściach tj część 1 (Tiel I) oraz część 2 (Tiel II). Najczęściej wydawany jest dowód koloru żółtego w formie kartki 4/5 szerokości i 2/3 długości kartki A4. Czasami zdarzają się już dowody nowego typu które są bardzo podobne do dowodu osobistego, są koloru zielonego i mają widoczny wbudowany mikroprocesor.

Często ludzie zapominają o najważniejszej rzeczy przy zakupie pojazdu czyli o  sprawdzeniu numeru VIN czy ten znajdujący się na stałych elementach pojazdu jest zgodny z dowodem rejestracyjnym.

Dowód rejestracyjny Austria część 1 i część 2 rewers

Dowód rejestracyjny Austria część 1 i część 2 rewers

Dowód rejestracyjny Austria część 1 i część 2 awers

Dowód rejestracyjny Austria część 1 i część 2 awers

Nowy dowód rejestracyjny Austria awers i rewers

Nowy dowód rejestracyjny Austria część 1 awers i rewers

Nowy dowód rejestracyjny Austria część 2 awers

Nowy dowód rejestracyjny Austria część 2 awers

 

2. Austriacki dowód rejestracyjny Tiel I i Tiel II (część 1 i część 2) – tłumaczenie i opis rubryk

W trakcie…

3. Austriacka umowa kupna sprzedaży pojazdu, faktura zakupu, rachunek

Jak wspomnieliśmy na wstępie językiem urzędowym w Austrii jest język niemiecki także kupując pojazd w Austrii otrzymamy rachunek (fakturę) w języku niemieckim. Wiedząc że jedziemy do Austrii po samochód można szybciej się do tego przygotować i zabrać ze sobą polsko niemiecką umowę kupa sprzedaży a wzór takiej umowy można znaleźć w naszym dziale druki do pobrania.

4. Potwierdzenie zapłacenia akcyzy bądź braku obowiązku zapłaty akcyzy

Austria jako członek Unii Europejskiej należy do europejskiego obszaru gospodarczego. W przypadku sprowadzenia do Polski samochodu osobowego bądź quada należy złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację o nazwie: „DEKLARACJA UPROSZCZONA W SPRAWIE PODATKU AKCYZOWEGO OD SAMOCHODÓW OSOBOWYCH” a w przypadku pojazdu samochodu ciężarowego bądź np elektrycznego deklarację o braku obowiązku zapłaty akcyzy. Proszę zwrócić uwagę że deklaracje składa się do Urzędu Skarbowego który się tym zajmuje zgodnie z zasięgiem terytorialnym. W przypadku województwa pomorskiego będzie to 2 Urząd Skarbowy w Gdyni, 1 Urząd Skarbowy w Gdańsku bądź Urząd Skarbowy w Słupsku.

5. Tłumaczenia przysięgłe dokumentów Austriackich

Na pewno należy przetłumaczyć rachunek, fakturę czy też umowę kupna sprzedaży jeżeli została sporządzona w innym języku niż polski. Odnośnie reszty dokumentów to sytuacja nie jest już taka oczywista ale korzystając z usług naszego biura mogą być Państwo pewni że rejestrację załatwimy sprawnie i bez zbędnych kosztów. Językiem Urzędowym w Austrii jest język niemiecki w związku z czym tłumaczenia muszą być podpisane i opieczętowane przez tłumacza przysięgłego języka niemieckiego.

6. Badanie techniczne

W Austriackim dowodzie rejestracyjnym nie ma wzmianki o ważności badań technicznych w związku z czym po przyjeździe do polski należy wykonać badanie techniczne wraz z identyfikacją danych. W praktyce wygląda to tak że należy udać się na jakąkolwiek stację diagnostyczną bez różnicy czy jest to stacja podstawowa czy okręgowa i wykonać badanie. Diagnosta sprawdzi czy pojazd jest sprawny technicznie i zidentyfikuje parametry m.in takie jak rok produkcji, naciski na osie i inne niezbędne do rejestracji pojazdu w Polsce. Jeżeli nie mamy możliwości pojechać samochodem na stację kontroli pojazdów to można oczywiście zarejestrować pojazd czasowo na okres 30 dni wyrabiając tak zwane czerwone tablice”

7. Rejestracja samochodu sprowadzonego z Austrii

Nasza firma wykonuje kompleksowo usługę rejestracji pojazdu sprowadzonego z Austrii dzięki czemu nie muszą Państwo głowić się nad wypełnianiem dokumentów, co gdzie i w jakiej kolejności złożyć ani też stać w kolejkach w Wydziale Komunikacji. Załatwiamy wszystkie formalności z tym związane czyli:

 • Urząd Skarbowy – akcyza, zwolnienie z akcyzy, VAT 23, PCC,
 • tłumaczenia przysięgłe z języka niemieckiego
 • Wydział Komunikacji – rejestracja pojazdu w Państwa Wydziale Komunikacji
 • Ubezpieczenie OC NNW i AC

Usługa nie jest droga a będą Państwo pewni że wszystkie formalności zostaną szybko i co najważniejsze dobrze wykonane. Zachęcamy do kontaktu zarówno mailowego jak i pod nr telefonu 503 901 001. Jedyne co będziemy potrzebowali to:

 • austriacki dowód rejestracyjny część 1 i część 2
 • umowa zakupu lub np faktura
 • dobrze jest mieć badanie techniczne ale nie koniecznie