Od dzisiaj czyli 1 października 2023 roku obowiązują przepisy dotyczące między innymi tablic rejestracyjnych kolekcjonerskich ale i nie tylko. W marcu 2023 roku prezydent podpisał ustawę z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w której znalazł się taki zapis:

Art.  306c.  [Zabór tablicy rejestracyjnej pojazdu. Używanie cudzej tablicy rejestracyjnej pojazdu]
§  1.

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  2.

Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Oznacza to nic innego jak kara więzienia za używanie niewłaściwej czy też nie zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej. Do tej pory za założenie tak zwanej tablicy rejestracyjnej kolekcjonerskiej czyli kupionej z sklepu bądź na portalu aukcyjnym a nie wydanej przez Wydział Komunikacji groziła grzywna. Od dzisiaj nie jest to wykroczenie a przestępstwo  podlegające karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
Tak zwane tablice rejestracyjne kolekcjonerskie były kupowane często przez osoby które sprowadziły pojazd z zagranicy i chciały pojechać nim na przykład na badanie techniczne bądź odbyć jazdę testową przed rejestracją pojazdu. Dla wielu wygodnym też było zamówić taki „wtórnik tablic rejestracyjnych” bezpośrednio przez internet ponieważ można było to zrobić wygodniej, szybciej i taniej niż w Wydziale Komunikacji.  Przykładów można by mnożyć więc jak widać nie tylko złodzieje tablic rejestracyjnych muszą mieć się na baczności.
Nie rozwiązany został problem tak zwanych „tablic rejestracyjnych profesjonalnych” o które zabiegają od kilku lat właściciele Auto Komisów, Auto Handli czy też dealerów samochodowych. Otóż od kilku lat dostępne są takie tablice ale można je używać jedynie na pojazdach fabrycznie nowych czyli takich które nigdy nie były zarejestrowane oraz przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się przebudową pojazdów. Sprzedawcy pojazdów sprowadzonych aby móc jechać z klientem na jazdę testową używali do tej pory „tablic kolekcjonerskich” a teraz chyba nie pozostało im nic innego jak zarejestrować pojazd w Polsce aby móc się legalnie poruszać.