Złodzieje zwykle interesują się kradzieżą pojazdów, ale też chętnie wykradają tablice rejestracyjne, które są równie cenne. W przypadku zagubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych, należy działać szybko. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku, właściciel pojazdu musi umieścić tablice rejestracyjne na pojeździe z przodu i z tyłu, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których umieszcza się tylko tablice rejestracyjne z tyłu.

Jazda pojazdem bez tablic rejestracyjnych jest surowo zabroniona, a za takie przewinienie grozi kara. Niektórzy kierowcy celowo usuwają tablice rejestracyjne, aby uniknąć odpowiedzialności za wykroczenia bądź przestępstwa do którego mają wykorzystać swój pojazd, ale tablica rejestracyjna może także zostać zgubiona podczas np. gwałtownej ulewy lub po najechaniu na jakiś przedmiot.

Jeśli zaginęły tablice rejestracyjne, nie należy wjeżdżać na drogę bez nich. Ostrzegamy, że zastąpienie tablicy rejestracyjnej własnoręcznie wykonaną, np. z kawałka tektury, jest niedopuszczalne i grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi. W takiej sytuacji, jeśli pojazd musi być używany, należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie można wyrobić duplikat tablic lub przerejestrować pojazd.

Jeśli znaleziono zgubione tablice rejestracyjne, warto oddać je do najbliższego komisariatu policji lub straży miejskiej albo jeszcze lepiej bezpośrednio do Wydziału Komunikacji.

Wtórnik tablic rejestracyjnych – procedura

W przypadku zgubienia bądź zniszczenia można wyrobić wtórniki tablic rejestracyjnych w urzędzie, zachowując ten sam numer rejestracyjny. Warto jednak pamiętać, że od 11 lipca 2020 roku obowiązuje nowy wzór tablic rejestracyjnych z grafiką obrysu wizerunku orła i numerem certyfikatu producenta tablic rejestracyjnych naniesionym techniką laserową. Jeśli zagubiono lub zniszczono tablicę rejestracyjną przed tą datą, należy wyrobić wtórnik dwóch tablic zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Do wniosku o wydanie duplikatu należy dołączyć dowód rejestracyjny, dowód osobisty lub paszport, oświadczenie o zagubieniu, zniszczeniu lub kradzieży tablic rejestracyjnych.

Koszt wyrobienia duplikatu tablic rejestracyjnych:

  • 93 zł to koszt wyrobienia dwóch tablic rejestracyjnych
  • 53 zł to cena za duplikat tablicy rejestracyjnej
  • 43 zł kosztuje duplikat tablicy rejestracyjnej dla motoroweru