Ubezpieczenia Gdynia Wejherowo Reda Rumia Sopot GdańskUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej tak zwane OC jest obowiązkowe. Nie wykupując takiego ubezpieczenia narażeni jesteśmy na płacenie z własnej kieszeni wysokiego odszkodowania za kolizję bądź wypadek który spowodujemy. Poza tym jeżeli podczas kontroli drogowej zostanie stwierdzony brak polisy OC zostaniemy ukarani mandatem karnym w kwocie 50 zł. Jednak to nie wszystko ponieważ sprawa zostaje skierowana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ( UFG ) a instytucja ta nakłada surowe kary finansowe.

Wysokość kary za brak OC uzależniona jest od kilku czynników.

Po pierwsze jakiego rodzaju pojazd nie posiada ubezpieczenia OC:

  • samochód osobowy – równowartość 2 krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę co daje kwotę ok 3360 zł
  • samochód ciężarowy, ciągnik bądź autobus – rownowartość 3 krotności minimalnego wynagrodzenia czyli kwota ok 5 tysięcy złotych
  • pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia tj ok 560 zł

Po drugie uzależnione jest to od okresu bez polisy OC w danym roku:

  • do 3 dni – 20% pełnej opłaty
  • 3 do 14 dni – 50% pełnej opłaty
  • powyżej 14 dni – 100% pełnej opłaty

Trzecim czynnikiem wpływającym na wielkość karty jest minimalne wynagrodzenie za pracę w roku w którym wystąpiła kontrola

Opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2014 roku:

gradacja opłaty 

samochody osobowe

samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

 pozostałe pojazdy

OC rolników

 100%

3 360 zł

 5 040 zł

 560 zł

 170 zł

  50%

 1 680 zł

 2 520 zł

 280 zł

  20%

 670 zł

   1 010 zł

 110 zł

Warto zaznaczyć że każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważną polisę OC i nie istotne jest czy samochód jest uszkodzony, stoi w garażu u mechanika bądź nie ma silnika lub innych części. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany należy go ubezpieczyć. Jeżeli nie chcemy ubezpieczać pojazdu musimy go wyrejestrować w wydziale komunikacji.
Jak podaje UFG opłaty karne nie są naliczane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny tylko przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych dlatego wysokość kar za brak OC nie podlegają negocjacjom.