Znane są już wysokości kar za brak obowiązkowego ubezpieczania OC pojazdów które będą obowiązywały w 2020 roku. Przypominamy iż ich wysokość uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązujące w danym roku. Ze względu na fakt iż rząd rok rocznie podnosi tzw minimalną krajową w górę idą również za tym opłaty z tytuły kar za brak OC. Dla samochodu osobowego opłata karna wynosi maksymalnie 2 krotność minimalnego wynagrodzenia, dla samochodu ciężarowego,autobusu itp jest to 3 krotność minimalnej krajowej zaś właściciele pozostałych pojazdów zapłacą 1/3 tej kwoty. Nie bez znaczenia jest również czas przez jaki nasz pojazd był zarejestrowany ale nie posiadał ubezpieczenia OC. Sto procent kary otrzymamy w przypadku nie posiadania OC dłużej jak 14 dni. Najmniejsza ponieważ 20% kare otrzymamy gdy nie posiadaliśmy OC do 3 dni. W innym przypadku jest to 50% kwoty kary.

Podstawą prawną jest Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – inaczej ustawa z dnia 22 maja 200 3 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2020 roku:

gradacja opłaty

samochody osobowe

samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

pozostałe pojazdy

100%

5 200 zł

7 800 zł

860 zł

50%

2 600 zł

3 900 zł

430 zł

20%

1040 zł

1 560 zł

170 zł

Kara za brak OC kiedy się przedawnia ?

Aby kara za brak ubezpieczenia OC się przedawniła muszą minąć 3 lata od momentu kontroli posiadania polisy.

Jak sprawdzić czy samochód ma ważną polisę OC ?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił usługę dzięki której zupełnie za darmo sprawdzimy czy pojazd ma ważną polisę OC a jeżeli tak to w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym jest zawarta. Aby sprawdzić ważność OC wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl wpisać numer rejestracyjny pojazdu bądź jego numer VIN, datę na jaki dzień chcemy sprawdzić polisę oraz przepisać kod z obrazka. Po chwili otrzymamy interesujące nas informacje.