rejestracja anglika w polsceJuż od piątku 29 maja 2015 roku będzie możliwe zarejestrowanie samochodu z kierownicą po prawej stronie. Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak podpisała stosowne rozporządzenie które pozwoli na rejestrację „anglików” w Polsce. Dowiedzieliśmy się że wszystkie Wydziały Komunikacji otrzymały już stosowne wytyczne.

Cytat z rozporządzenia dotyczącego rejestracji „anglików”:

„KIEROWNICA PO PRAWEJ STRONIE” – dotyczy pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego, rejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako:

  • konstrukcyjnie przystosowany do ruchu lewostronnego (z kierownicą umieszczoną po prawej stronie pojazdu) albo
  • konstrukcyjnie przystosowany do ruchu lewostronnego (z kierownicą umieszczoną po prawej stronie pojazdu), który został następnie przebudowany i przystosowany do ruchu prawostronnego (z kierownicą umieszczoną po lewej stronie pojazdu).”

W zeszłym roku pisaliśmyrejestracja anglika w Polsce będzie możliwa najprawdopodobniej już od 1 stycznia 2015 roku jednak posłowie odwlekali zmianę prawa bardzo długo. Ostatecznie w marcu okazało się że rząd nie może dłużej zwlekać z dopuszczeniem do rejestracji „anglików” i że nastąpi to już w czerwcu tego roku.

Nasuwa się pytanie czy zaleje nas fala samochodów importowanych z Anglii które mają kierownicę po prawej stronie? Czy spowoduje to więcej wypadków na drogach? Czas pokaże. Chętnych na sprowadzenie samochodu z kierownicą po prawej stronie na pewno nie zabraknie ze względu na dużo niższą cenę takiego pojazdu chociaż już teraz wiemy że ubezpieczenie OC „anglika” będzie droższe nawet o 300% w stosunku do takiego samego pojazdu lecz z kierownicą po lewej stronie.

Zdjęcie: materiały prasowe Audi