Rejestracja pojazdu bez wymiany tablic rejestracyjnych w PolsceCzy nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych przy rejestracji pojazdu ?

Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów zakupionych w kraju. Jak wiemy w momencie kiedy kupimy samochód z tego samego powiatu to nie musimy wymieniać tablic rejestracyjnych i koszt takiego przerejestrowania samochodu to 81,50zł., czyli krótko mówiąc wymiany dowodu rejestracyjnego, zmiany nalepek na tablicach i adnotacji w karcie pojazdu. Natomiast w przypadku kiedy zakupimy pojazd z innego powiatu i musimy wymienić tablice rejestracyjne w związku z czym koszty się zwiększają i wynoszą 180,50zł.

Jeden z posłów przekonywał, że w momencie kiedy tablice byłyby przypisane do konkretnego pojazdu od początku czyli momentu jego pierwszej rejestracji w kraju aż do jego utylizacji albo zbycia poza teren kraju, procedura rejestracji przebiegłaby szybciej i sprawniej. Jedna tablica na „całe życie pojazdu” byłaby korzystna dla obywateli jak i administracji publicznej.

Ministerstwo jednak pracuje nad propozycjami i najprawdopodobniej zostanie zgłoszona propozycja do wykazu prac legislacyjnych i programowych dotycząca możliwości zachowania na wniosek właściciela pojazdu dotychczasowych numerów tablic rejestracyjnych. Czy i ewentualnie kiedy zmiany wejdą w życie czas pokaże, na pewno będziemy bacznie przyglądać się sprawie.