Ubezpieczenie OC Anglika w PolsceUbezpieczenia OC „anglików” Czy będą droższe? Czy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe będą chciały podpisywać umowy?

    Duże zainteresowanie a także zamieszanie wśród właścicieli samochodów z kierownicą po prawej stronie budzi wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu przystosowanego do ruchu lewostronnego. Jeśli będzie większy popyt na tego rodzaju pojazdy to i także będzie większy popyt na ich ubezpieczenie. Informacje na ten temat cyklicznie pojawiają się w mediach, lecz możliwości rejestracji takich pojazdów nie było. Teraz się to zmieniło i od 29.05.2015 będziemy mogli zarejestrować anglika o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu, pamiętając, że będziemy musieli spełnić kilka warunków aby taki pojazd dostosować do ruchu:

    1. odpowiednie dostosowanie świateł przednich i tylnego reflektora przeciwmgłowego do ruchu prawostronnego.
    2. wyposażenie w prędkościomierz wskazujący prędkość w km/h albo w km/h i mph.
    3. lusterko zewnętrzne (lewe wsteczne), które umożliwia obserwację obszaru po lewej stronie pojazdu pod kątem zapewnienia kierowcy odpowiedniego pola widoczności.

Pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia OC w Polsce. Do tej pory raczej trudno było je uzyskać. Ubezpieczyciele niechętnie patrzyli na auta przystosowane do ruchu lewostronnego, które poruszają się po polskich drogach. Ograniczona widoczność przy wyprzedzaniu ogranicza bezpieczeństwo i zapewne znajdzie odzwierciedlenie w wysokości stawek ubezpieczenia komunikacyjnego dla tych aut. Bardzo trudno uzyskać „pewnych” informacji od towarzystw ale pojawiają się informację, że stawki maja wzrosnąć nawet o 300%. Pojawiają się również informacje, że do AC nie będą przyjmowane powyższe samochody. Firma AXA Direct już jakiś czas temu zapowiedziała że nie będzie ubezpieczała samochodu z kierownicą po prawej stronie.

Warto o tym wszystkim pamiętać i dokładnie przekalkulować czy aby na pewno opłaca się nam sprowadzić i zarejestrować samochód z Angli.